UAB “Baltymas” yra lietuviška pradedančioji biotechnologijų įmonė. Įmonę 2011 metais ant Biotechnologijos instituto (Vilnius) pagrindo įkūrė jauni šios mokslo įstaigos mokslininkai, kurie bando panaudoti mokslinių tyrimų žinias naujų biotechnologinių produktų kūrimui. Įmonė tobulina ir vysto mielių raiškos sistemas ir panaudoja jas natyvių rekombinantinių baltymų sintezei.

UAB “Baltymas” gali pasiūlyti mielėse susintetintus virusinius nukleokapsidžių baltymus, skirtus virusinių infekcijų diagnostikai, bei rekombinantinius žmogaus ląstelių baltymus fundamentiniams ir taikomiesiems tyrimams su galimu pritaikymu biofarmaciniams tikslams.

Šiuo metu įmonė gamina 29 produktus, kuriuos sudaro 10 skirtingų rekombinantinių baltymų.

UAB “Baltymas” taip pat vykdo įvairių rekombinantinių baltymų raiškos tyrimus mielėse pagal sutartis.


Įmonės dėmesio centre yra būtent mielių raiškos sistemų plėtojimas ir rekombinantinių baltymų sintezė mielių ląstelėse. Mielės yra vienaląsčiai eukariotiniai mikroorganizmai, sugebantys apdoroti susintetintus polipeptidus panašiai, kaip ir aukštesniųjų eukariotų ląstelės.

Kadangi mielės yra eukariotai, jų viduląstelinė aplinka yra tinkamesnė teisingam eukariotinių baltymų vyniojimuisi, tame tarpe žmogaus ląstelių baltymų.

Mielėse gauti heterologiniai baltymai neturi toksiškų priemaišų ir yra puikūs įrankiai diagnostikai arba vakcinų bei biofarmacinių preparatų kūrimui.

Be to, dėl plataus naudojimo alkoholinio rūgimo ir kepimo procesuose, mielės Saccharomyces cerevisiae yra patvirtintos kaip GRAS („įprastai laikomas saugiu“ – angl. „generally regarded as safe“) organizmas.

Mes kuriame ir gaminame natyvius rekombinantinius žmogaus arba virusų baltymus, kurie pasižymi panašiomis savybėmis, kaip ir natyvūs baltymai iš žmogaus ląstelių.

Todėl šie produktai yra pranašesni, lyginant su analogiškais baltymais, susintetintais bakterijose.